Co może być przyczyną bólu kości i stawów?

Inne

Wszelkiego rodzaju bóle w ciele człowieka są spowodowane bardzo szerokim spektrum powodów. Zazwyczaj ból jest efektem ubocznym jakiegoś schorzenia lub po prostu sygnałem, że coś jest nie tak. W ten sposób organizm komunikuje, że należy przedsięwziąć jakieś kroki profilaktyczne. Ból kości i stawów nie od razu musi zwiastować poważne schorzenia, a może być po prostu wstępnym etapem pojawienia się problemu, który dla organizmu nie jest jeszcze stanem patologicznym. Niestety w praktyce jest tak, że gdy taki ból już się pojawi, należy go bardzo szybko zdiagnozować i sprawdzić, co jest jego przyczyną. Niekiedy jest ona dość prozaiczna, ale czasem stanowi preludium do bardzo poważnej choroby.

Ból kości i stawów – najpopularniejsze przyczyny

Niektóre osoby cierpią na ból stawów oraz nawracający ból kości wtedy, gdy zmieniają się warunki na dworze. Jest to związane ze zmianą ciśnienia. Czasem też może to mieć związek z niską temperaturą otoczenia, która jest właściwa dla miesięcy jesiennych, zimowych oraz wiosennych. Gdy temperatura jest stosunkowo niska, najintensywniej w ciele uaktywniają się stany zapalne, które mogą prowadzić do bolesności. Dlatego też lekarze często przepisują w takich sytuacjach maści rozgrzewające lub zalecają gorące okłady, lub użycie termoforu. Powszechną praktyką stały się także gorące kąpiele, które łagodzą bóle stawów takiego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że pochodzenie bólu musi być odpowiednio zdiagnozowane, gdyż w przeciwnym przypadku takie zabiegi nie przyniosą satysfakcjonującego rezultatu.

Bóle kości związane z urazami mechanicznymi

Bardzo często bóle kości, ale również stawów związane są z urazami czysto mechanicznymi. Należą do nich mikrouszkodzenia kości, które mogą być pierwszym stadium, które prowadzi do złamania zmęczeniowego. Jeśli ból w danym miejscu regularnie powraca, warto udać się do odpowiedniego lekarza i wykonać prześwietlenie rentgenem. Zawczasu podjęte środki lecznicze mogą zapobiec bardzo poważnej kontuzji.