Czy aparat ortodontyczny można stosować w każdym wieku?

Inne

Zdrowy, biały i prosty uśmiech to powód do dumy. Niektórzy dostają go w prezencie wraz z dobrymi genami, a inni muszą bardzo postarać się, żeby taki uśmiech uzyskać. Krzywy zgryz to nie tylko defekt estetyczny, ale może mieć on również wpływ na zdrowie zębów i ich zużywanie się z wiekiem. Kiedyś aparaty ortodontyczne zakładano jedynie dzieciom do pewnego wieku. Dzisiaj coraz częściej spotkać można również dorosłe, a nawet dojrzałe osoby z założonym aparatem. Czy faktycznie jest to zdrowe i warte zachodu rozwiązanie? Kiedy najlepiej odwiedzić gabinet ortodonty?

Nowoczesne narzędzia ortodontyczne sposobem na piękny uśmiech w każdym wieku

Specjaliści potwierdzają, że o ładny i prosty uśmiech można zadbać dziś w każdym wieku. Nie ma żadnych przeciwwskazań, poza samym zdrowiem zębów. Pierwszym krokiem do założenia aparatu jest ich całkowite wyleczenie, ponieważ nawet najmniejsza dziurka może z czasem przerodzić się w duży problem, a aparat jest przecież montowany na dłuższy okres czasu. Poza tym, niektóre wady zgryzu i uzębienia są na tyle poważne, że ich korekta mógłby doprowadzić do ruszania się zębów i ich wypadnięcia z czasem. Jeśli przerwy pomiędzy nimi są za duże, najlepiej nie decydować się na zakładanie aparatu. Zawsze powinien to jednak ocenić ortodonta, który jest specjalistą i posiada wysokiej klasy narzędzia ortodontyczne umożliwiające zakładanie aparatu. Najlepiej skonsultować się z nim, kiedy rozważamy dopiero możliwość założenia takiego aparatu.

Ile czasu nosi się aparat ortodontyczny?

Jeśli specjalista zdecyduje o tym, że można założyć aparat ortodontyczny, zwykle informuje o tym, jak będzie wyglądał taki aparat i jak długo będzie należało go stosować, aby uzyskać ostateczny efekt. Pokazuje przykładowe aparaty i informuje o podstawowych zasadach noszenia aparatu. Konieczne jest również bardzo dokładne wyleczenie wszystkich zębów oraz całej jamy ustnej. Najczęściej pacjent przez kilka miesięcy odwiedza swojego dentystę i przy jego współpracy przygotowuje się do noszenia aparatu. Samo założenie jego wymaga kilku wizyt, ponieważ aparat jest co jakiś czas regulowany. W zależności od rodzaju aparatu i samej wady zgryzu, lekarz decyduje o tym, jak długo trzeba będzie go nosić dla najlepszego efektu. Może to trwać nawet dwa lata.

Sprawdź na: https://chirmed.pl/