Czym zajmuje się adwokat?

Inne

Wynajmowanie adwokata kojarzy nam się często ze scenami z filmów, gdy bohater dokonuje przestępstwa bądź jest o nie oskarżony i żeby bronić się przed sądem potrzebuje prawnika. Rzeczywiście – obrona oskarżonego to istotna część pracy adwokatów, jednak nie każdy wie, że mogą oni zajmować się też innymi kwestiami związanymi z prawem. Zwykle pracują jako prawnicy, którzy świadczą pomoc prawną w różnym zakresie. Mogą działać w prywatnych kancelariach, jak również zostać wynajęci przez daną firmę.

Czy właściwie zajmuje się adwokat?

Adwokaci, m.in, sporządzają opinie prawne, czyli akta, które spełniają role materiału analitycznego pomocnego podczas sprawy prowadzonej na drodze sądowej. Co ważne, zajmują się również opracowywaniem projektów aktów prawnych. W Polsce ten zawód wykonuje się na podstawie ustawy „Prawo o adwokaturze”.

Kto może zatrudnić prawnika?

Adwokat może znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach. Obecnie niemal każda duża firma zatrudnia na stałe prawnika lub grupę prawników, którzy mają za zadanie monitorować czy działania firmy są zgodne z prawem, sporządzają również wszelkie umowy, np. te dla pracowników. Zatrudnienie prawnika jest o wiele tańsze niż każdorazowe płacenie mu za poradę prawną czy sporządzenie dokumentu. Osoby prywatne również z powodzeniem mogą korzystać z usług prawnych. Wystarczy skontaktować się z danym prawnikiem, np. przez jego kancelarię prawną.

Czy prawnik dobrze zarabia?

Zdecydowanie tak. Jest to jeden z najlepiej zarabiających zawodów. Nic w tym dziwnego – droga do zostania prawnikiem jest bardzo długa i poprzedzona latami nauki i ciężkiej pracy. Ten zawód wymaga również specjalnych kompetencji, które nie każdy posiada.