Jakie soczewki kontaktowe stosuje się przy astygmatyzmie?

Inne

Według opinii okulistów i optyków, astygmatyzm u dzieci jest problemem, który pojawia się bardzo często. W przypadku małych dzieci zazwyczaj poleca się stosować okulary, ale w przypadku starszych, jest także możliwość skorygowania tej wady oka za pomocą dedykowanych do tego soczewek kontaktowych. Nie są to jednak soczewki zbudowane w taki sposób, jak soczewki wykorzystywane do korygowania krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Zamiast soczewek sferycznych stosuje się bowiem soczewki toryczne. Osoba, która się na tym nie zna, mogłaby nie zauważyć pomiędzy nimi większej różnicy, jednak jest ona ogromna i wpływa na możliwość skorygowania tej wady wzroku.

Astygmatyzm u dzieci, a soczewki kontaktowe

Chcąc pozbyć się problemu astygmatyzmu, należy założyć soczewki toryczne, które nie wyglądają, tak jak soczewki sferyczne, czyli jak kula. Mają one nieco inny kształt. Charakteryzują się także mniejszą średnicą soczewki. Tym, co różni je od soczewek sferycznych, jest to, że nie mają równomiernie rozłożonej mocy na całej powierzchni. Właśnie ta cecha pozwala na skuteczne pozbycie się problemów wynikających z astygmatyzmu. Wiąże się z tym także jeden problem, a mianowicie taki, że takie soczewki muszą być bardzo dokładnie założone. Ułatwia to jednak to, że mają one specyficzną budowę, która jest dopasowana do tego, by precyzyjnie trzymać się na oku.

Więcej dowiesz się na https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-astygmatyzm-objawy-i-leczenie/

Jaka jest skuteczność korygowania astygmatyzmu?

Współcześnie produkowany szkła korekcyjne oraz soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie astygmatyzmu w większości przypadkach. Znaczna część pacjentów po założeniu dobranych szkieł w ogóle nie będzie odczuwała problemów związanych z tą wadą wzroku. Dzięki bogatej ofercie branży optycznej, soczewki dedykowane do leczenia stygmatyzmu dostępne są w różnych odmianach. Można zaopatrzyć się w takie, które przeznaczone są do noszenia przez cały miesiąc, dwa tygodnie, lub tylko jeden dzień, co daje dużą elastyczność. Można też ograniczyć się do tradycyjnych okularów.