Personal branding –specyfika i zalety

Inne

Choć wiele osób o tym nie wie, odpowiednie umiejętności to nie wszystko. Poza umiejętnościami, które spodobają się innym, jeśli jesteśmy np. artystą, trzeba też umieć budować personal branding, który pozwoli nam na rozpowszechnienie i utrwalenie siebie w głowach ludzi.

Na czym polega personal branding?

Jest to nic innego jak odpowiednie zarządzanie swoim wizerunkiem w taki sposób, żeby przyciągnąć do siebie jak najwięcej ludzi i ich zatrzymać. Trzeba uwzględniać wiele rzeczy podczas budowania obrazu samego siebie. Do najważniejszych należy między innymi jasne określenie celu, jaki chcemy danym wizerunkiem osiągnąć. Jeśli jesteśmy pisarzem, to możemy celować w poważniejsze tony i pokazywać się jako elegancki i inteligentny człowiek. Jednak tworzenie takiego wizerunku siebie wymaga od nas pisania odpowiedniej tematyki, ponieważ dziwnie wyglądałby człowiek piszący głupie komedie, ubierając się w marynarki i swetry.

Dostosowanie naszego brandingu do tego, co nam się podoba to jedno, ale zwrócenie uwagi na to, czego wymaga od nas środowisko zewnętrzne to drugie. Jeśli jesteśmy politykiem, to nie będzie dla nas dobre chodzenie w luźnych dresach i bluzach. Ludzie wymagają od tego, żebyśmy się prezentowali jak najlepiej, dlatego musimy uwzględniać potrzeby osób, które będą nas oceniać. Na tym to się nie kończy, bo nie chodzi tylko o ubrania, ważna jest też forma, w jakiej się wypowiadamy. Jeśli ktoś jest youtuberem, który gra, to może sobie pozwolić na luźniejszy język, inaczej jeśli prowadzi się kanał naukowy.

Jaki wpływ może wywierać konkretny ubiór?

Odpowiednio przeprowadzony personal branding powoduje, że ludzie, patrząc się na nas, myślą to, co chcemy, żeby myśleli. Więc ubierając marynarki i kamizelki, zazwyczaj chcemy wywoływać zaufanie do naszej osoby, dlatego jest to styl dla np. polityków. Jeśli chcemy, żeby ludzie mogli czuć się z nam jak ze znajomym z ulicy, to ubierajmy się tak jak grupa naszych odbiorców. W zależności od tego, jakie emocje chcemy wywołać, takie ubranie powinniśmy dobrać, bo to właśnie ono najpierw rzuca się w oczy.