Pompy w twoim ogrodzie

Inne

Zalana piwnica na wiosnę nie musi być tragedią. Wypompowanie wody z basenu dla dzieci nie oznacza wynoszenia wody w wiaderkach. Pompy zatapialne do użytku domowego służą zarówno do usunięcia brudnej, jak i czystej wody. Ten niewielki sprzęt na pewno ci się przyda, zwłaszcza jeśli masz działkę na terenach zalewowych albo przydomowy ogródek.

Jakie rodzaje pomp wyróżniamy?

Sklepy z asortymentem ogrodowym oferują różnorakie pompy. Skrótowo można podzielić je na trzy rodzaje:
– pompy powierzchniowe (ogrodowe)
– pompy zanurzeniowe i głębinowe
– hydrofory.

Jak korzystać z pompy powierzchniowej?

Te pierwsze zwane są potocznie ogrodowymi. Można z nich korzystać zarówno stacjonarnie, jak i przenosząc je z miejsca na miejsce. Służą do podlewania kwiatów, trawnika, a nawet nawodnienia pomieszczenia pozbawionego dopływu wody, jak altanka czy domek letniskowy. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, pracują na powierzchni – poziom wody, z której korzystasz, nie być niższy niż 7 m poniżej poziomu gruntu.

Jak używać pomp zatapialnych?

Z pompy zanurzeniowej korzystamy wtedy, gdy czerpiemy wodę z płytkich zbiorników, a z głębinową możemy sięgnąć nawet do 50 m. Wykonana ze stali nierdzewnej, lekka pompa zatapialna często oprócz trybu manualnego posiada tryb auto, oznaczający, że użytkownik nie musi nadzorować jej działania. Kiedy poziom wody będzie za niski, narzędzie automatycznie się wyłączy.

Do czego służy hydrofor?

Hydrofory to już bardziej skomplikowane urządzenia, mogące nie tylko pomóc w zraszaniu ogrodu, ale nawet w zaopatrzeniu w wodę domku na działce. Działają automatycznie, informują też o problemach, na przykład pustym zbiorniku na wodę.

Którą pompę wybrać?

Jeśli więc zastanawiasz się: pompa zatapialna czy powierzchniowa, a może hydrofor, warto, abyś odpowiedział sobie, do czego chcesz ich używać. Jeśli potrzebujesz tylko podlać kwiaty deszczówką, wystarczy zwykła pompa powierzchniowa. Jeśli do podlewania będziesz czerpać wodę ze stawu lub ze studni bądź też potrzebujesz oczyścić zalaną piwnicę, opróżnić szambo, osuszyć teren pod inwestycje – skorzystaj z pompy zatapialnej, który dostaniesz w  serwis pomp zatapialnych. Jeśli wreszcie w swoim domku na działce chcesz mieć wodę w kuchni czy łazience – zastosuj hydrofor.