Postęp i rozwój druku 3D

Inne

Rozwój technologiczny i możliwości sprawiają, że powstają nowe i rewolucyjne alternatywy będące idealnym zamiennikiem starych przyzwyczajeń. Jedną z takich alternatyw jest druk 3D- czyli druk przestrzenny. Druk daje bardzo dużo możliwości zarówno przy optymalizacji dostaw jak i przy produkcji krótkoseryjnej. To właśnie tutaj możemy wdrożyć nowe narzędzia, które niekoniecznie wdrożymy w inne technologie.

Drukarka jako narzędzie druku

To właśnie narzędzie takie jak drukarka jest w pełni odpowiedzialne za druk. W przypadku drukowania 3D mamy do czynienia z drukarką o synonimicznej nazwie 3D. Zdaniem drukarki jest nic innego jak naniesienie na siebie warstw w pełni zgodnych z plikiem cyfrowym. Gdy nasz plik jest już gotowy wgrywamy go po prostu do drukarki. Po czym drukarka kopiuje każdą warstwę. Do tego jest jej potrzebna przede wszystkim przestrzeń. Tak więc miejscem idealnym dla drukarki jest kontener lub komora do pracy. Drukarki przeważnie wyposażone są w bardzo różne technologie. Dlatego niezwykle ważne jest przy drukarkach 3D, aby były odpowiednio skalibrowane. Druk 3D tak naprawdę nie istnieje od dzisiaj. Istnieje od kilku dekad nie mniej jednak cały czas jest ulepszany technologicznie. Jednak swoją popularność zyskał około 10 lat temu. Obecnie jest niedrogą i powszechną formą drukowania. Jedną z ważnych zalet drukarek 3D jest dostęp do sieci wi-fi co jest dużo łatwiejsze w tych czasach.

Co stworzymy przy pomocy druku 3D?

Druk 3D na pewno wpłynął korzystnie na wiele dziedzin, aż trudno sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie danej działalności bez druku.
Zalety druku 3 D:
• Modele niestandardowe- posiadają różny rozmiar i kształt w zależności od potrzeb
• Szybkie prototypowanie i szybka wizualizacja
• Niski koszt- jest widoczny szczególnie podczas wielokrotnego druku
• Produkcja masowa- szybkie drukowanie w dużych ilościach
Druk ten nie dość, że jest tani powszechny to także, jest najszybszy, jeśli zagłębimy się bardziej w budowę prototypów.