Blog

26 lutego 2018

Rozmowa o pracę na stanowisko programisty. Weryfikacja techniczna.

Test, rozmowa czy zadanie do wykonania - niezależnie od tego, co zaproponuje pracodawca aby sprawdzić Twoją wiedzę i umiejętności techniczne, nie daj się zaskoczyć formułą tego etapu rekrutacji. 
Nasze wskazówki, na co zwrócić uwagę przygotowując się do części technicznej:
- Dowiedz się, w jaki sposób będzie sprawdzana znajomość technologii. Zapytaj o to rekrutera, który jest Twoim opiekunem w procesie rekrutacji. Jeśli  zgłosiłeś kandydaturę samodzielnie, bez pośrednictwa firmy rekrutacyjnej, porozmawiaj z rekruterem / przedstawicielem firmy, który prowadzi lub umawia  Cię na rozmowy. Dlaczego dobrze jest wiedzieć, jak będzie wyglądać część techniczna? Jest to sprawdzian. Warto oddzielić wiedzę na temat technologii, którą posiadasz od umiejętności pisania testów, rozwiązywania zadań na czas, tłumaczenia, jakie operacje wykonujesz i dlaczego,  krótko mówiąc - zdawania egzaminów. :)
- Jeśli masz braki w umiejętnościach/wiedzy, ciężko będzie uzupełnić je tuż przed testem, ale znając zakres poruszanych zagadnień, możesz usystematyzować wiedzę, odświeżyć zagadnienia, z którymi dawno nie miałeś kontaktu.
- Jeśli dawno nie miałeś kontaktu z kodowaniem albo stresuje Cię pisanie kodu gdy ktoś „patrzy na ręce”, poćwicz to w domu, np. tworząc proste klasy i operacje na nich.
- W trakcie rozmowy technicznej możesz otrzymać pytania przekraczające Twoją wiedzę, niezwiązane również stricte z Twoją specjalizacją, ale postawione na wyrost po to aby sprawdzić jak rozległa jest Twoja wiedza, na ile sprawnie poruszasz się w różnych obszarach.  Nie obawiaj się powiedzieć „nie wiem”.
Część techniczna może mieć różne formy. W naszej praktyce najczęściej spotykamy się  z tymi wymienionymi poniżej.
- Rozmowa na temat technologii. Tutaj mogą pojawić się różne warianty np. podaj 3 swoje najmocniejsze technologie, następnie osoba prowadząca spotkanie zadaje szczegółowe pytania dotyczące tych wymienionych technologii.   Albo zostanie Ci pokazany fragment kodu i pojawi się pytanie „co jeśli …”. Możesz zostać poproszony o napisanie na kartce fragmentu kodu lub prostego schematu  (*warto tego typu pisanie przećwiczyć w domu).   
- Rozwiązanie zadania przy tablicy  (*przećwicz  przed rozmową rysowanie schematów)
- Zadanie typu zagadka logiczna
- Programowanie na żywo podczas rozmowy. Spodziewaj się  nieskomplikowanego zadania, które da się rozwiązać w kilkanaście minut
- Test do wykonania na zewnętrznej platformie, np.  Codility albo Devskiller
- Test typu „papier i ołówek”, nierzadko z pytaniami np. o akademicką znajomość Javy
- Zadanie do wykonania  w domu, np. napisanie małej aplikacji używając określonych technologii
W kolejnym artykule podzielimy się wskazówkami, jakich umiejętności u programistów najczęściej  poszukują pracodawcy.
Planujesz zmianę pracy? Polecamy też tekst o tym, jak może wyglądać rozmowa HR-owa  i jak się  do niej  przygotować.
Najnowsze oferty pracy dla programistów znajdziesz tutaj.