Wygrana przez taktykę – gry strategiczne

Gry strategiczne

Gry strategiczne to rodzaj gier komputerowych, w których wygrana uwarunkowana jest zastosowaniem odpowiedniej strategii oraz taktyki podczas rozgrywki.

Różne strategie

Wśród strategii można wyróżnić kilka podstawowych typów. Różnią się one między innymi celem samej rozgrywki. Choć zadaniem gracza w każdej grze strategicznej jest opracowanie optymalnego planu działania, jego dążenia mogą być zupełnie różne. Istnieją zarówno rozgrywki jednoosobowe, jak i wieloosobowe. Gra może toczyć się w czasie rzeczywistym (tzw. RTSy) lub wirtualnym. Na rynku można znaleźć naprawdę wiele gier tego typu, a mimo to cały gatunek wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Rodzaje gier strategicznych

Można wyróżnić trzy podstawowe typy w tego rodzaju grach: wojenne, cywilizacyjne oraz biznesowe. W każdym z tych typów gracz dąży do niego innych osiągnięć. Gdy cywilizacyjne dały początek całemu gatunkowi. Chodzi w nich o takie rozwijanie własnej cywilizacji, aby zapewnić jej rozkwit, osiągnięcia naukowe, techniczne i inne, a przy tym by zmieść konkurencję. Gry wojenne to nic innego jak planowanie kampanii, bitew i obmyślanie strategii z nimi związanych. Gry biznesowe natomiast, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z prowadzeniem własnego biznesu – na przykład pizzerii czy klubu piłkarskiego. Choć większość gier opiera się na zbliżonej tematyce, każda posiada unikalną mechanikę gry i ma nieco inne założenia. Bez względu na rodzaj rozgrywki, gracze cenią je za możliwość kierowania działaniami, obserwowania konsekwencji podejmowanych decyzji oraz odczuwania satysfakcji z trafnych wyborów.