Czym jest bulimia i jak ją leczyć?

Inne

Słowo bulimia jest określeniem znanym szerszej publice, a to między innymi dlatego, że na bulimię cierpiała uwielbiana na świecie księżna Diana. Osoby z bulimią zmagają się z zaburzeniem odżywiania, które polega na tym, że najpierw niekontrolowanie się objadają, by później mechanicznie wywołać zwracanie zjedzonej treści. Podłoże tego schorzenia znajduje się w ludzkiej psychice i to tam należy rozpocząć walkę z chorobą.

Zrozummy bulimię

Łacińska nazwa tej choroby brmi bulimia nervosa, sama nazwa sugeruje silny związek dolegliwości z ludzką psychologią. Bulimia to w praktyce napady wilczego apetytu, który jest tak ogromny, że chory w czasie takiego epizodu potrafi pochłonąć jedzenie o wartości energetycznej ponad 3000 kalorii, a nawet więcej, jeśli napad trwa kilka godzin. Ekstremalne przejedzenie budzi w chorym silne poczucie winy, które prowadzi do wdrożenia środków mających na celu odwrócenie skutków obżarstwa.

Bulimik więc stara się zwrócić zjedzone jedzenie, stosując silne środki przeczyszczające albo przechodzi na głodówkową dietę. Te zachowania stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia chorych. Co najgorsze, bulimicy są całkowicie bezsilni wobec swojej choroby. Nie potrafią kontrolować odruchu obżarstwa,nie umieją powstrzymać się przed brutalną praktyką usuwania nadmiaru pokarmu. Wielokrotnie dramat bulimików rozgrywa się w tajemnicy nawet przed najbliższymi. Więcej o terapii znajdziecie ma https://psychiatra-sochaczew.pl/

Pomoc dla bulimików

W walkę z bulimią powininen być zaangażowany specjalista:
• psychiatra,
• psychoterapeta,
• psycholog.

Psychiatra wdroży odpowiedni lek, jeśli okaże się, że bulimia ma podłoże depresyjne. Natomiast psycholog z uprawnieniami do terapii może rozpocząć terapię, której celem będzie wyleczenie pacjenta z kompulsywnego jedzenia.