Kiedyś ludzie sami starali się rozwiązywać swoje osobiste problemy. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na kontakt ze specjalistą w dziedzinie psychoterapii i publicznie się do tego przyznaje. Co powinniśmy wiedzieć przed wizytą w gabinecie psychologicznym?
Kiedy udać się do terapeuty?
Szybkie tempo życia, wysoka podatność na stres i brak umiejętności radzenia sobie z życiowymi kryzysami negatywnie wpływają na naszą kondycję psychiczną. W konsekwencji mogą prowadzić do powstawania poważnych stanów depresyjnych. W takim momencie warto rozważyć zasięgnięcie profesjonalnej pomocy. Psycholog w obiektywny sposób spojrzy na nasze problemy i pomoże nam się z nimi uporać.
Jak umówić się na sesję w gabinecie psychologicznym?
Możemy to zrobić na dwa sposoby: umówić się na wizytę z Narodowego Funduszu Zdrowia lub w gabinecie prywatnym. Niestety pierwsza opcja często wiąże się z długim czasem oczekiwania. Niektórzy pacjenci skarżą się również na małą częstotliwość spotkań – z reguły odbywają się one raz w miesiącu. Jeśli więc zależy nam na natychmiastowym zasięgnięciu porady psychologicznej, rozważmy drugie rozwiązanie. Prywatne spotkania z psychologiem co prawda mogą nadszarpnąć nasz budżet, ale cotygodniowe wizyty z pewnością przyczynią się do naszego lepszego samopoczucia. Więcej na psychiatra-pruszkow.pl
Jak wygląda pierwsza wizyta w poradni psychologicznej?
Po pierwsze, nie powinniśmy stresować się przed pierwszym spotkaniem w poradni. Pamiętajmy, że psycholog to osoba o szerokiej wiedzy, której zadaniem jest nie tylko postawienie diagnozy, ale poprowadzenie naszego leczenia. Jeśli od samego początku będziemy wobec niego otwarci i szczerzy, tym większe efekty przyniosą konsultacje. Pamiętajmy również o regułach, które pomogą nam przejść przez cały proces terapeutyczny:
– na pierwszym spotkaniu nie wahajmy się mówić o swoich oczekiwaniach co do spotkań (jeśli czujemy, że coś nam nie odpowiada, poinformujmy o tym specjalistę);
– dowiedzmy się, w jakim nurcie będziemy „pracować” z terapeutą;
– jeśli podczas sesji czujemy się oceniani, pouczani, strofowani, to sygnał, że wybór specjalisty nie był trafiony.