Montaż okien, który zapewnia wysoką efektywność energetyczną

Inne

Przygotowując się do wymiany okien, warto zastanowić się nad sposobem montażu, dzięki któremu ograniczysz straty ciepła z domu. Polecaną metodą może okazać się tzw. ciepły montaż. To dość  nowe rozwiązanie w naszym kraju, jednak jego zastosowanie przekłada się na większą efektywność energetyczną, która w bezpośredni sposób zmniejszy Twoje przyszłe wydatki. Na czym dokładnie polega i kiedy warto się na niego zdecydować?

Na czym polega tzw. ciepły montaż okien?

Główną cechą warstwowego montażu okien (inaczej zwanego ciepłym montażem okien) jest zastosowanie taśm uszczelniających – paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR), która jest izolatorem akustycznym i termicznym. Z materiałów tych tworzy się trzy warstwy: wewnętrzną (taśma paroszczelna), środkową (PUR) i zewnętrzną (taśma paroprzepuszczalna).

Warstwa zewnętrzna (taśma paroprzepuszczalna) chroni przed wnikaniem wilgoci do środka nawet podczas ulewnego deszczu; chroni przed wiatrem i promieniowaniem UV. Powinna być również paroprzepuszczalna. Dzięki temu woda, która gromadzi się w spoinie, może odparować. Środkowa warstwa zespołu warstwowego pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego (często stosuje się pianka o niskiej rozszerzalności lub taśmę rozprężną). Ważne jest, aby pozostał suchy, a jednocześnie musi przepuszczać nagromadzoną parę. Więcej na https://domszczelny.pl/rozwiazania-soudal/cieply-montaz-okien-soudal-window-system-sws/

Na czym polegają warstwy?

Trzecia warstwa tzw. ciepłego montażu to uszczelka wewnętrzna. Co ją wyróżnia? Będą to przede wszystkim właściwości paroizolacyjne, które blokują przenikanie pary wodnej, a także wilgoci z wnętrza do warstwy środkowej. Dlaczego montaż trzech warstw ma tak duże znaczenie? Między innymi dlatego, że przekłada się kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w ramach połączenia okiennego z obu stron. Tym samym chroni także przed powstawaniem mostków termicznych (to głównie dzięki nim następuje lokalne ochłodzenie), wilgoci i zagrzybienia. A to nadal nie wszystko, ponieważ, montaż warstwowy zabezpiecza również przed utratą ciepła. Decydując się na ten sposób montażu, możesz więc zmniejszyć koszty ogrzewania.

Dodatkowo zastosowane taśmy pomogą zapobiec przenikaniu pary wodnej i wilgoci od wewnątrz i na zewnątrz. Czy to istotne? Oczywiście są to jedne z ważniejszych czynników, za sprawą których pojawia się pleśń. A czy montaż okien tym sposobem ma jakieś wady? Z pewnością wymaga on skorzystania z usług specjalistów, koszt wymiany okien będzie więc wyższy. Niemniej wydaje się, że zalety tego sposobu montażu przeważają nad wspomnianymi wadami.

Każda osoba, która pracowała na budowie bądź miała doświadczenie z remontem domu od stanu surowego, z pewnością nie raz używała tzw. kleju poliuretanowego, który powszechnie nazywany bywa również klejem konstrukcyjnym. Do czego on właściwie służy i dlaczego jest aż tak popularny?